Filologia polska
CZYTANIE POZYTYWISTÓW
Dariusz Trześniowski
2020, wyd. I, stron 162 (monografia), cena 26,25 zł
„Monografia to zbiór odkrywczych rozpraw zrodzonych z lektury twórców epoki pozytywizmu (B. Prusa, H. Sienkiewicza i A. Świętochowskiego). Jest to badawcza przygoda, która pozwala dostrzec w dziełach tych twórców to, co dotąd było niedostrzeżone lub skryte w cieniu upowszechnionych sądów naukowych, czy ocen krytycznych”. (z recenzji prof. Ireneusza Gielaty).
JĘZYK NA ROZDROŻU
red. Anna Stachurska, Dariusz Trześniowski
2020 wyd.I, stron 148 (monografia), cena 21 zł
Przedmiotem obserwacji naukowej tekstów zebranych w tym tomie jest współczesny język i jego przemiany, jest literatura i jej poszukiwania nowych środków wyrazu. Jest także perspektywa kulturowa, jaka wyłania się z tych poszukiwań i przemian. Zestawienie kilku kręgów językowych – angielskiego, niemieckiego, polskiego a także kaszubskiego pozwala na ogląd komparatystyczny , dookreślenie wspólnego paradygmatu doświadczeń.
STANISŁAW BRZOZOWSKI. POWROTY. w: Radomskie Monografie Filologiczne Nr 1/2/2013
POWIEŚĆ WIKTORIAŃSKA I JEJ DWUDZIESTOWIECZNE ŻYCIE
Agata Buda
wyd. I, 2014, B-5, stron 204 (monografia) cena 31,5 zł
Monografia Agaty Budy jest ambitną i dobrze przeprowadzoną rozprawą naukową na temat dwóch ważnych okresów w historii literatury angielskiej: wiktorianizmu wraz z jego nadzwyczajną “produkcją” powieści, z których większość weszła do kanonu literatury światowej i postmodernizmu, odwołującego się w sposób polemiczny i niejednokrotnie przewrotny do tradycji. Spośród licznych i wartościowych powieści XIX-wiecznych autorka wybrała jako przedmiot szczegółowej analizy Ciężkie czasy Karola Dickensa oraz Młyn nad Flossą George Eliot. Najcenniejszą kwestią autorskiego ujęcia jest zestawienie obydwu powieści ze współczesną prozą, która traktuje o tych samych zagadnieniach, oglądanych z innej, (po)nowoczesnej perspektywy. Książka Agaty Budy jest ważkim opracowaniem adresowanym nie tylko do anglistów czy miłośników prozy anglojęzycznej. Autorka konfrontuje swoje wnioski płynące z analiz z najwybitniejszą polską powieścią XIX wieku – Lalką Bolesława Prusa. Opracowanie to jest zatem przykładem naukowo owocnej komparatystyki, która zestawia na intertekstualnej płaszczyźnie tradycję i nowoczesność, literaturę angielską i polską.
GOMBROWICZ Z PRZODU I Z TYŁU
RADOMSKIE STUDIA FILOLOGICZNE Nr 2/3/2015
Praca zbiorowa pod redakcją Agaty Budy i Anny Stachurskiej
B-5, 2015, str. 202 (czasopismo naukowe) cena 31,50 zł
Radomskie Studia Filologiczne to czasopismo naukowe będące wizytówką badań filologów z Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. W drugim numerze swoje teksty zamieścili badacze literatury: polskiej, angielskiej (anglojęzycznej), niemieckiej (niemieckojęzycznej), a także językoznawcy. Autorzy zamieszczonych w tym tomie tekstów są przedstawicielami z ośrodków naukowych ze Słowacji, Ukrainy, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
RADOMSKIE STUDIA FILOLOGICZNE Nr 1/2014
Praca zbiorowa pod redakcją Agaty Budy i Anny Stachurskiej
B-5, 2015, str. 96 (czasopismo naukowe) cena 31,50 zł
Pierwszy numer Radomskich Studiów Filologicznych jest czasopismem naukowym będącym wizytówką badań filologów z Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
RADOMSKIE STUDIA FILOLOGICZNE Nr 1/4/2016
Praca zbiorowa pod redakcją Agaty Budy i Anny Stachurskiej
2016, wyd. I, B-5, str. 136 (czasopismo naukowe) cena 21 zł
W kolejnym numerze Radomskich Studiów Filologicznych w dwóch działach tematycznych: Literaturoznawstwie i Językoznawstwie swoje teksty zamieścili badacze literatury: polskiej, angielskiej (anglojęzycznej), niemieckiej (niemieckojęzycznej), a także językoznawcy.
JĘZYK NA ROZDROŻU.W STRONĘ NOWOCZESNOŚCI
Pod red. Anny Stachurskiej i Dariusza Trześniowskiego
2021, wyd. I, str.152 (monografia), 22,05 zł
Język na rozdrożu. W stronę nowoczesności jest kontynuacją publikacji ogłoszonej drukiem w 2020 roku. Uznaliśmy, że formuła opisywania rzeczywistości, egzystencjalnej kondycji człowieka, świata kultury poprzez język/języki jest na tyle nośna, że warto pójść dalej w tym naukowym kierunku. Badacze, których teksty zamieszczamy w tomie, podejmują różne wątki, mające wszakże ten sam mianownik. Zawsze zasadniczym tematem są tu zmieniające się w czasie reguły językowego opisu świata.
IWASZKIEWICZ W PODRÓŻY
Pod red. Ewy Kołodziejczyk i Anny Spólnej
2013, wyd. I., str. 202 (monografia), 31,50 zł
Publikacja nawiązuje do wielu zagadnień: zaangażowania Iwaszkiewicza w politykę i jego skłonności do reinterpretacji polskiej historii, poglądów estetycznych i pasji muzycznej pisarza, stosunku do ówczesnych odkryć naukowych, wreszcie – zasadniczej różnicy pomiędzy optymistyczną i mroczną interpretacją jego ostatnich wierszy.
W tomie przyjęty został podział na dwie części. Pierwsza zawiera artykuły podejmujące zagadnienie relacji twórczości Iwaszkiewicza wobec transcendencji i natury. W części drugiej znajdują się teksty koncentrujące się wokół dialogu pisarza z kulturą i tradycją.
KRYTYCZNIE. LITERACKO. SZKICE O LITERATURZE Z LAT 2010 – 2021
Anna Spólna
wyd. I, str. 318 (monografia)
Na książkę składają się teksty krytycznoliterackie z lat 2010–2021, powstałe we współpracy z:„Miesięcznikiem Prowincjonalnym”, „Twórczością”, „Tekstualiami”, „Odrą”, „Akcentem”, „Frazą”, Instytutem Książki, portalami internetowymi poświęconymi kulturze. Krytyczne omówienia nowości wydawniczych autorka traktuje jako szkołę uważnego czytania tekstów niełatwych, kontrowersyjnych, nierzadko opierających się lekturze. Pozwalają one pokazać rzeczywistość literacką „na gorąco”, jako zbiór zdarzeń artystycznych wzajemnie się oświetlających: wydobywać znaczące debiuty oraz wskazywać na ewolucję twórczą wybranych pisarzy.
Zbiór recenzji, szkiców i esejów krytycznych podzielony został na trzy części: pierwsza dotyczy poezji, druga prozy, trzecia – zatytułowana Przez teksty, przez pamięć – gromadzi artykuły przekrojowe oraz krótkie pożegnania odchodzących twórców. Autorka wiernie towarzyszy niektórym twórcom (m.in. Jacek Podsiadło, Piotr Gajda, Michał Sobol, Paweł Podlipniak, Grzegorz Kwiatkowski, Joanna Bator, Ziemowit Szczerek), co umożliwia ukazanie ewolucji ich pisarstwa na przestrzeni ostatnich lat. Szukając obiektywnych kryteriów oceny, nie unika ostrych sądów, choć najbliższa jest jej idea empatycznego close reading.
Osadzenie analiz w teoretycznoliterackich koncepcjach (autobiografizmu, intertekstualności, dekonstrukcjonizmu, geopoetyki) pozwala włączyć interpretowane tomy w szersze spektrum zjawisk kształtujących kulturę początku XXI wieku. Autorkę interesuje zwłaszcza literatura najnowsza w kontekście tradycji literackiej i twórczość pisarzy „małych ojczyzn”. Tak zaprojektowana całość stanowi subiektywny, lecz reprezentatywny przewodnik po wyrazistych zjawiskach polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem minionej dekady
Po błyskotliwej monografii „Dialogi z Mickiewiczem…(2017) to kolejna warta polecenia publikacja.
NA POGRANICZU KULTUR T.1
Pod redakcją Agaty Budy
wyd.I, str. 200 (monografia)
Na pograniczu kultur to tom skupiający różnorodne wyniki badań, zarówno językoznawczych, literaturoznawczych jak i kulturoznawczych. Cechą wspólną tychże obserwacji naukowych jest obecne nieprzerwanie przenikanie się kultur w szerokim tego słowa znaczeniu. Mamy więc podróż kulturową do starożytności poprzez jej recepcję w dziewiętnastowiecznej powieści brytyjskiej, analizę dzieła Badania terenowe nad ukraińskim seksem w kontekście postkolonialnym, hybrydyzację gatunkową we współczesnych badaniach literackich, w tym biofikcję. Analizie poddane są także dzieła literackie obszaru niemieckojęzycznego z ich referencją do innych kultur europejskich. Przedstawienie spotkania Stanisława Brzozowskiego z twórczością i myślą kardynała Johna Henry’ego Newmana jest kolejnym aspektem dociekań naukowych w niniejszej publikacji. Pogranicze to nie ograniczenie, ale otwarcie na inność, różnorodność i na przenikanie się tego co nas wyróżnia, ale i łączy.
NA POGRANICZU KULTUR T. 2
Pod red. Ewy Klęczaj-Siary i Iwony Zamkowskiej
2021, wyd. I, format B5, stron 114
Na pograniczu kultur 2, podobnie jak tom 1, stanowi zbiór wyników badań obejmujący kilka dziedzin. Tym razem są to kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, językoznawstwo i metodyka nauczania języków obcych. Wspólnym mianownikiem dociekań naukowych jest eklektyczne podeście do tematu. Przenikanie kulturowe obecne jest w badaniach na temat dziedzictwa artystycznego ilustracji kolażowych Bryana Colliera, w których łączą się elementy kultury czarnoskórych, rdzennych Amerykanów, różnych pokoleń i sfer życia.
NA POGRANICZU KULTUR T.3
Redakcja naukowa Agata Buda
2022, wyd.1, B-5, stron 138 (monografia)
Na pograniczu kultur, tom 3 to kolejna publikacja skupiająca wyniki badań językoznawczych, literaturoznawczych i kulturoznawczych w kontekście przenikania się kultur. Tom otwiera analiza interdyskursywności i intermedialności w twórczości Oscara Wilde’a i Michela Fabera, czyli jednocześnie porównanie tego połączenia z perspektywy czasów wiktoriańskich i postmodernistycznych. Ciekawym elementem publikacji jest aspekt społeczny. Jest on ukazany na przykładzie życia kobiety syryjskiej, funkcjonującej na pograniczu kultury arabskiej i niemieckiej. To zestawienie dwóch kultur jest wzbogacone o podkreślenie istotnej roli religii w kształtowaniu tożsamości kobiety. Podobną tematykę porusza opracowanie dotyczące tłumaczenia literackiego zbioru opowiadań Helgi Hirsch – jest to ukazanie wspólnych losów mieszkańców pogranicza, reprezentujących odmienne kultury (Polacy, Niemcy i Żydzi), ale niedających się zamknąć w utartych schematach tzw. tożsamości narodowej.
OBRAZ I SŁOWO.
INTERFERENCJE LITERATURY, JĘZYKA I MEDIÓW
Redakcja naukowa Dariusz Trześniowski
2023, wyd.1, B-5, stron 144 (monografia)
Monografia pt. Obraz i słowo. Interferencje literatury języka i mediów to wynik prac badawczych uczonych z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauki o mediach. Autorzy poszczególnych rozdziałów prowadzili badania na podstawie tekstów źródłowych z dalszej i bliższej przeszłości oraz obserwacji współczesnego życia mediów. Podejmują dyskusje na temat wydarzeń z dawnych lat, ale też reagują na wydarzenia i zagrożenia czasów współczesnych.
O AKSJOLOGII DZIECIĘCEJ.
SZKICE LINGWISTYCZNE
Adrian Szary
2023, wyd.1, B-5, stron 98 (monografia)
O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne to książka, która zawiera wybór artykułów poświęconych literaturze dziecięcej. Pozycja ta może być szczególnie interesująca dla miłośników literatury dziecięcej, zwłaszcza twórczości Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Leszka Kołakowskiego. Książka podzielona jest na 4 rozdziały, każdy opisujący inny aspekt literatury dziecięcej. Cześć pierwsza to przegląd historyczny gatunku bajki. Część druga jest poświęcona trylogii Jana Brzechwy o przygodach Pana Kleksa. W rozdziałach trzecim i czwartym autor odtwarza świat wartości w bajkach kolejno Juliana Tuwima i Leszka Kołakowskiego.