Prawo i administracja
PRAWO SPÓŁDZIELCZE. WYBÓR ORZECZNICTWA. KOMENTARZ ORZECZNICZY.
Tomasz Dąbrowski
2020, wyd. I, stron 404 (monografia), 29,40 zł
Autor zaprezentował najbardziej, jego zdaniem, istotne wyroki Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądów Apelacyjnych I wojewódzkich Sądów Administracyjnych z punktu widzenia wykładni przepisów prawa spółdzielczego. Przejrzysty dobór judykatów pozwala na ukazanie dominującej linii orzeczniczej w zakresie danego zagadnienia. Publikacja stanowi podręczny komentarz, który umożliwia szybkie zorientowanie się w najważniejszych rozstrzygnięciach sądowych, wyznaczających rozumienie poszczególnych przepisów przez naukę.
TRANSFORMACJE PRAWA POLSKIEGO W DOBIE EPIDEMII COVID-19
Pod redakcją Przemysława Szustakiewicza i Mariusza Wieczorka
wyd. I, 2020, (monografia)
(nakład wyczerpany)
monografia prezentuje regulacje prawne powstałe w Polsce od marca 2020 r. a dotyczące bezpośrednio dostosowywania prawa do sytuacji pandemicznej. Prezentowana publikacja, w której powstaniu uczestniczyli przedstawiciele nauk prawnych aż siedmiu szkół wyższych, jest próbą oddania stanu polskiego prawa w sytuacjach nadzwyczajnych i szczególnych w warunkach jednoczesnego ograniczania praworządności.
KORUPCJA I MECHANIZMY JEJ ZWALCZANIA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE
Katarzyna Głąbicka-Auleytner, Wacław Strybulewicz
2020. wyd. I, str. 208 (monografia) cena 33,60 zł
Tematyka monografii obejmuje analizę zjawiska i przestępstwa korupcji a także wszelkich uwarunkowań instytucjonalnych zmierzających do ograniczenia lub eliminacji tego zjawiska poprzez instrumenty prawne, organizacyjne i finansowe uchwalane na szczeblu organizacji międzynarodowych (ONZ, Rada Europy i Unii Europejskiej) oraz przez systemy krajowe państw członkowskich UE. Wykazano zależność miedzy wszystkimi wyodrębnionymi czynnikami mającymi wpływ na przeciwdziałanie przestępstwu korupcji w UE. Wszystkie państwa świata w większym lub mniejszym stopniu są dotknięte korupcją. Rzutuje ona na dobre rządy, należyte zarządzanie środkami publicznymi i rynki konkurencyjne. Podważa zaufanie obywateli do instytucji i procesów demokratycznych.
WADY OŚWIADCZENIA WOLI WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
ZŁOŻONOŚĆ MATERIALNEGO PRWA ADMINISTRACYJNEGO t. II
red. Joanna Smarż
NIERUCHOMOŚCI – AKTUALNE PROBLEMY PRAWNE
EUROPEJSKI WYMIAR POLITYKI SPOŁECZNEJ W ŚWIETLE DZIAŁALNOŚCI RADY EUROPY
Katarzyna Głąbicka-Auleytner
2019, wyd. I, stron 150, B-5, 29,40 zł (monografia)
Problematyka społeczna Rady Europy dotyczy aspektów związanych z poczuciem bezpieczeństwa prawnego i socjalnego, możliwościami rozwoju, samorealizacji, przestrzeganiem podstawowych praw i wartości człowieka.
Rada Europy tworzy prawne warunki dla rozwiązywania wspólnych problemów socjalnych i uruchamia doraźnie środki finansowe do rozwiązania lokalnych kwestii socjalnych. W ramach realizowanej polityki społecznej porządkuje ład w obszarze spójności społecznej, zabezpieczenia społecznego, praw socjalnych na rzecz rodziny (kobiet i dzieci) i migrantów. Promuje politykę zatrudnienia, politykę społeczną w miastach, ogłasza i realizuje programy na rzecz dzieci oraz integracji osób niepełnosprawnych.
PRAWA CZŁOWIEKA W CZASACH PANDEMII COVID-19
Grzegorz Zieliński
2021, wyd. I., str. 146 (monografia), 26,25 zł
Monografia jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy prowadząc walkę z epidemią polskie władze nie ograniczały zbytnio praw i wolności obywatelskich, a także, czy ingerencja ustawodawcy zawsze przestrzegała określoną w Konstytucji zasadę proporcjonalności? Niniejsze opracowanie przedstawia wprowadzone ograniczenia w kontekście pięciu praw człowieka, stanowiąc udokumentowanie możliwych naruszeń ze strony państwa. Publikacja jest również próbą sformułowania rekomendacji na przyszłość, które mogą być dla przedstawicieli organów władzy publicznej swego rodzaju drogowskazem w kolejnych miesiącach walki z pandemią.
PRAWDA W PROCESIE CYWILNYM. Quid est veritas?
Pod redakcją Moniki Strus-Wołos i Mariusza Wieczorka
wyd. I, 2021, str. 274 (monografia)
Struktura monografii podporządkowana jest konstatacji, że prawda jest wartością daleko wykraczającą poza proces, a nawet postępowanie cywilne. Dlatego też książka rozpoczyna się od przedstawienia konstytucyjnego i aksjologicznego wymiaru prawdy, jako że nie sposób roztrząsać szczegółowych przepisów formalnego prawa cywilnego w oderwaniu od zagwarantowanych konstytucyjnie praw i wolności. W dalszej części podjęte zostały prawne aspekty prawdy w kontekście wybranych zasad postępowania cywilnego, mających znaczenie uniwersalne dla wszystkich rodzajów postępowania, a następnie wybrane regulacje szczegółowe pozostające w funkcjonalnym związku z ustalaniem prawdy w postępowaniu cywilnym.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA PRAWNIKÓW I NAUCZYCIELI AKADEMICKICH
Pod redakcją Mariusza Wieczorka, Joanny Smarż i Sławomira Patyry
2022, wyd. I, str. 216 (monografia)
Monografia jest pokłosiem III Radomskich Spotkań Prawników, czyli ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 21 października 2022 roku. Jej organizatorami były: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu, Izba Adwokacka w Radomiu. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA – Oddział w Radomiu.
Zawarte w niej opracowania dotyczą zagadnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej, którą objęci są między innymi prawnicy i nauczyciele akademiccy. Od kilku lat jest to przedmiotem szczególnego zainteresowania społecznego. Stało się tak przede wszystkim za sprawą zmiany modelu instytucjonalnego odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz wejścia w życie przepisów określających nowe rodzaje przewinień dyscyplinarnych.
Ważnym i aktualnym przedmiotem naukowego dyskursu badawczego jest również odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich, tak w zakresie znamion przedmiotowych, jak i zakresu podmiotowego. Istotnym czynnikiem wpływającym na objęcie ramami tej monografii nauczycieli akademickich jest zagadnienie tzw. pakietu wolności akademickiej, czyli wprowadzenia swoistego kontratypu, wyłączającego odpowiedzialność dyscyplinarną za określone expressis verbis działania.
AKTUALNE PROBLEMY MEDIACJI W POLSCE
Redakcja naukowa: Joanna Smarż, Paweł Śwital
2023, wyd.1, B-5,
stron 148
(monografia)
Książka jest pokłosiem konferencji, która odbyła się 26 maja 2023 roku. Autorami zamieszczonych artykułów są przedstawiciele świata nauki oraz doświadczeni praktycy z zakresu mediacji. Wskazują oni mediację jako coraz bardziej popularny i skuteczny sposób rozwiązywania konfliktów. Celem poszczególnych rozdziałów monografii, a tym samym referatów wygłoszonych podczas konferencji, była analiza problemów w zakresie mediacji w Polsce, z jakimi spotykają się przedstawiciele nauki oraz praktycy.
PRAWNO-INSTYTUCJONALNE ZAGADNIENIA PAŃSTWA I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Redakcja naukowa Marek Wikiński
2023, wyd. 1, B-5,
stron 152
(monografia)
Prawno-instytucjonalne zagadnienia państwa i polityki społecznej to praca zbiorowa pracowników Katedry Nauk o Państwie i Polityce Społecznej Wydziału Prawa i Administracji URad. Monografia poświęcona jest aktualnym zagadnieniom związanym z nauką o polityce i polityce społecznej. Praca jest podzielona na dwie części. W pierwszej autorzy opisują wybrane aspekty nauki o państwie, natomiast część druga zawiera artykuły poświęcone instrumentom wsparcia rodzin, szczególnie te oferowane przez nową instytucję pomocową.