Transport
WSPÓŁCZESNE SYSTEMY NAWIGACYJNE W TRANSPORCIE KOLEJOWYM
Marcin Chrzan, Stefan Jackowski
2016, wyd. II, format B5, stron 140, 22,05 zł
Monografia rozpoczyna się rozdziałem omawiającym zasadę działania oraz architekturę systemu nawigacji satelitarnej GPS. W dalszej części przedstawiono własności europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, wg wiedzy posiadanej w czasie pisania niniejszego opracowania oraz właściwości systemu EGNOS wspomagającego dokładność pomiaru określonych parametrów w GPS. W rozdziale czwartym zaprezentowano analizę możliwości wykorzystania jednolitego czasu pozyskiwanego z systemu GPS, a wykorzystywanego dla potrzeb kolejowych systemów telekomunikacyjnych oraz innych zastosowań. Przedstawiono metody synchronizacji zegarów oraz problemy wynikające z wykorzystania jednolitego czasu. Rozdział piąty stanowi przegląd systemów wykorzystujących synały pozyskiwane z systemu GPS dla potrzeb kolei. Zaprezentowano w nim także niektóre projekty badawcze, które mają na celu wdrożenie systemów satelitarnych do wspomagania procesów sterowania i prowadzenia ruchu kolejowego.
PROBABILISTYCZNE METODY MODELOWANIA PARAMETRÓW STRUMIENIA RUCHU STATKÓW NA AKWENACH OGRANICZONYCH
ELEMENTY BADAŃ OPERACYJNYCH W TRANSPORCIE
Marek Glinka
2016, wyd. III, B-5, str. 432, (podręcznik), cena 44,10 zł
W podręczniku zaprezentowano znaczenie badań operacyjnych w analizowaniu, rozpatrywaniu i rozwiązywaniu niektórych zadań decyzyjnych związanych z szeroko rozumianym transportem. Podano wiele przykładów modeli matematycznych zadań wraz z rozwiązaniami. Przedstawiono też niektóre algorytmy obliczeniowe metod badań operacyjnych. Wykorzystano programy komputerowe do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji.
INNOWACYJNE METODY ZARZĄDZANIA NA RYNKU USŁUG
Ewa Ferensztajn-Galardos
Renata Krajewska
2018, wyd. I, str.184 (monografia), cena 26,25 zł
Monografia prezentuje współczesne koncepcje i metody zarządzania, które mają lub znajdą zastosowanie na rynku usług, jako odpowiedź na możliwość adaptacji, działania, a także rozwoju p[przedsiębiorstw funkcjonujących w gospodarce rynkowej. Publikacja składa się z trzech rozdziałów – dwa z nich stanowią ujęcie teoretyczne omawianych zagadnień, a ostatni –trzeci- jest zbiorem przykładów stosowania nowoczesnych koncepcji zarządzania na rynku usług.
POMIAR, OBLICZENIA I ANALIZA DANYCH STATYSTYCZNYCH W RUCHU DROGOWYM
Marzena Dębowska-Mróz, Andrzej Rogowski
2018, wyd. I, str. 314 (monografia), cena 31,50 zł
Monografia przeznaczona jest dla osób zajmujących się analizą zmian w transporcie drogowym – w szczególności dla studentów studiów technicznych kierunek transport. Materiał w niej się znajdujący jest na tyle uniwersalny, że może być z powodzeniem wykorzystany przez wszystkie osoby, które zajmują się na co dzień analizą statystyczną danych czy to w pracy naukowej czy w środowisku społeczno-gospodarczym oraz poszukujące podstawowej wiedzy z zakresu inżynierii ruchu drogowego.
PODSTAWY EKSPLOATACJI SYSTEMÓW STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM
Janusz Dyduch, Jarosław Moczarski
2019, wyd. V, B-5, str. 188 (podręcznik), cena 29,40 zł
W podręczniku omówiono podstawy teorii eksploatacji, opisano procesy starzenia i zużycia elementów urządzeń, niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo systemów srk. Przedstawiono problematykę realizacji badań eksploatacyjnych i diagnostycznych oraz zarządzania procesem eksploatacji.
WYBRANE TECHNIKI POMIAROWE W SYSTEMACH TRANSPORTOWYCH
Jerzy Kisilowski
Marzenna Dębowska-Mróz
Rafał Kowalik
2019, wyd. I, stron 176, B-5, 28,35 zł (monografia)
Przedmiotem zagadnień zaprezentowanych w monografii są wybrane elementy technik pomiarowych wykorzystywanych w systemach transportowych. Autorzy monografii szczególnie koncentrują swoje rozważania na zagadnieniach dotyczących analizy funkcji losowych w dziedzinie amplitudy, czasu i częstotliwości. Rozważano dwa przypadki gdy zbiór określoności ma wymiar w sekundach lub metrach (zbiór określoności jest definicyjnie bezwymiarowy). Funkcje losowe opisujące zjawiska w układzie pojazd szynowy-tor traktowane są jako proces stochastyczny. Zdefiniowano warunki, dla których proces stochastyczny ma własności stacjonarności w szerszym sensie i globalnej ergodyczności. Przyjęcie tych własności prowadzi do możliwości analizy w dziedzinie amplitudy, czasu i częstotliwości na podstawie jednej realizacji.
DECISION-MAKING MECHANISMS IN A TRANSPORT ENTERPRISE AS AN IMPORTANT ELEMENT OF THE USE OF TRANSPORT POTENTIAL
Aldona Kuśmińska-Fijałkowska, Zbigniew Łukasik, Sylwia Olszańska
wyd. I, str. 116 (monografia)
Monografia zawiera zagadnienia faktologiczne jak i metodologiczne z szeroko pojętego obszaru funkcjonowania i wspomagania decyzji dla przedsiębiorstw transportowych. Zawiera nowe elementy i metody umożliwiające znaczne usprawnienie organizacji złożonych procesów transportowych
WSPÓŁCZESNE PROBLEMY AUTOMATYZACJI ŁAŃCUCHÓW DOSTAW ORAZ ELEKTROMOBILNOŚCI I AUTONOMIZACJI TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO
Pod red. Zbigniewa Łukasika i Aldony Kuśmińskiej-Fijałkowskiej
wyd. I, str. 110 (monografia)
W rozdziale I przedstawiono tezę, – transformacja transportu samochodowego i jego automatyzacja sprawi, że w strukturze łańcuchów dostaw pojazdy napędzane silnikami spalinowymi zostaną wyeliminowane z naszego życia, zastąpione przez autonomiczne elektryczne pojazdy. W rozdziale II zaprezentowano obecne uwarunkowania w rozwoju elektromobilności oraz autonomizacji transportu samochodowego. W III rozdziale autorzy dokonali analizy uwarunkowań wymuszających zmiany w zakresie funkcjonowania systemów transportu publicznego i wskazali możliwości ich finansowania